Dnes je: 21.07.2024
Historie hasičského sboru městysu

Historie sboru dobrovolných hasičů v obci Louňovice pod Blaníkem se začala odvíjet od roku 1887. V tomto roce se zřejmě z důvodu vzniku požárů v okolí naší obce rozhodlo několik zdejších obyvatel založit hasičskou jednotku. Údajně to mělo být v hospodě na náměstí, která se jmenovala u Stojánků.

Tím byla v naší obci založena první organizovaná jednotka pro boj s ohněm, která v té době čítala 33 členů činných a 15 přispívajících. Od té doby se přiměřeně obnovuje naše technika a zkvalitňuje výcvik aktivních členů.

V současné době se velký počet členů aktivně zapojuje do chodu sboru a jednotky. V posledních letech se v požárním sportu naše družstva účastní jen vybraných závodů.

Chod sboru je zajišťován převážně z vlastních zdrojů. Největší zátěží je financování požárního sportu, kde udržení kroku s ostatními kvalitními sbory stojí nemalé finanční prostředky a hlavně velké úsilí některých našich bratrů.
Vybavení a provoz hasičské zbrojnice hradí ze svého rozpočtu obec. Poslední velkou investicí obce a sboru byl nákup dopravního vozidla značky Man. Který má kapacitu osob 8+1. Toto vozidlo se stalo nedílnou součástí naší jednotky.

Opět jako každý rok nesmíme zapomenout být aktivně připraveni na hašení vzniklých požárů a okamžitě reagovat na žádosti o výjezd operačního důstojníka HZS našeho okresu.
Naše jednotka aktivně pomáhá nejen při lokálních záplavách, ale také při likvidaci spadlých stromů přes komunikaci a podobných kalamitních situacích nejen v naší obci, ale i v blízkém okolí.
Výkonný výbor SDH

Chcete být informování?

Zadejte Váš e-mail pro odběr novinek a změn na úřední desce
Informace dle zákona