Dnes je: 21.07.2024

 

Vítejte na stránkách nekomerční WIFI sítě v Louňovicích pod BlaníkemNekomerční wifi síť "WIFI Louňovice pod Blaníkem" byla spuštěna o říjnovém víkendu 23. - 24.10. v roce 2004.
V první fázi se na první access point složilo 5 místních domácností. Signálem byla pokryta část obce "Lhota" a blízké okolí. Síť zpočátku sloužila hlavně pro hraní síťových her a pro komunikaci mezi domácnostmi.
V únoru roku 2005 jsme si zapůjčili modem CDMA od Eurotelu a prostřednictvím našeho AP ASUS WL 500b jsme nasdíleli internet do naší malé sítě. Byli jsme mile překvapeni jak slušně internet fungoval.
Díky tomu jsme si modem CDMA pořídili a částku měsíčního paušálu ve výši 1070,-Kč jsme vydělili 5. uživateli. Následně jsme se dohodli na měsíčním poplatku za připojení ve výši 216,-Kč.

Naše bezdrátové aktivity se šeptem rychle rozšířily po naší obci a byli jsme jako neoficiální správci sítě kontaktování několika domácnostmi s žádostí o připojení do naší sítě a hlavně o umožnění přístupu na internet. Bohužel jsme neměli dostatek finančních prostředků na to, abychom pokryli podstatnou část území naší obce.

Dne 26.5. 2005 byla podána písemná žádost na obecní zastupitelstvo obce o zakoupení komponentů na rozšíření naší Wifi sítě. Žádosti bylo vyhověno a komponenty byly zakoupeny za částku 13.600 Kč

Tímto se mohla bezdrátová síť rozšířit na dosud nepokryté území naší obce.
Dále byl problém s konektivitou internetu. Vzhledem k nevýhodným nabídkám ohledně omezeného limitu dat jsme s rozhodli vzít konektivitu od Českého telecomu. Jedná se o 1024/256 kb/s s agregací 1:20 s neomezeným limitem dat.

14.2.2006 nám byla rychlost navýšena na 3072/512 kb/s.Uživatelský komfort pro celou naši síť je od té doby znatelně kvalitnější.

Dne 8.9.2006 bylo oficiálně založeno občanské sdružení "O.S. WIFI Louňovice pod Blaníkem " jehož činností je poskytování síťových a internetových služeb v naší obci.

V roce 2015 jsme se dle platné legislativy přetransformovali z občanského sdružení na SPOLEK. Stanovy SPOLKU máme vyvěšeny na tomto webu.

V současné době dosahuje počet domácností a soukromých subjektů v naší síti čísla 180. Poplatek za měsíční připojení je pro domácnost valnou hromadu určen ve výši 200,-Kč/měsíc při rychlosti 8Mbps/ 8Mbps pro klienty připojené na frekvenci 2,4GHz a 48Mbps / 48Mbps pro klienty připojené na frekvenci 5GHz bez omezení stažených dat. Vstupní poplatek do sítě ve výši 900,-Kč byl valnou hromadou v roce 2007 zrušen a nyní připojujeme do wifi sítě klienty ZDARMA!. Připojení je možné operativně i pouze na sezonu, případně na několik měsíců s dočasným odpojením. Snažíme se našim klientům vyjít maximálně vstříc.

Jako správci sítě se tímto zabýváme ve svém volném čase (někdy je to opravdu vyčerpávající). S chodem sítě nám příležitostně pomáhají i někteří další členové. Jedná se o pomocné servisní práce při brigádách na wifi síti. .Na speciální a odborné práce žádáme o pomoc profesionály.
Díky tomu je měsíční poplatek za připojení k internetu nastaven opravdu nízko. Odvíjí se především od ceny poskytovatele konektivity a nutných výdajů na chod sítě. Samozřejmě je nutné mít v pokladně jistou rezervu pro případné nepředvídatelné situace.

V současné době má naše WIFI síť dvě konektivity. První: 16MB/s. – VODAFONE (záložní linka), Druhá: hlavní konektivita je do sítě implementována od společnosti Vlašimnet -150Mbps / 150Mbps. V síti jsou dva servery, které umožňují zastupitelnost při výpadku jedné nebo druhé konektivity.
V roce 2018 jsme uvedli do chodu vysílač REMIZEK, který jsme postavili z vlastních zdrojů. Z tohoto vysílače bude pro naše členy distribuována konektivita efektivněji a kvalitněji k našim členům.

Informace výše jsou zajímavé spíš z historického hlediska dnes. Aktuálně máme konektivitu přesahující 300Mbps a jako hlavní partner zůstal stále Vlašimnet. Síť byla v posledních letech modernizována a snažíme se držet krok s poslední módou. Včetně nasazování vysokofrekvenčních pásem až k samotné domácnosti. Všechny body mají zálohované napájení a vzhledem k počtu přípojek a snahy udržet nejvyšší standard a rychlosti jsme vybudovali i nové vysílače.

stanovy
Stanovy obč. sdružení
stanovy
Provozní řád obč. sdružení

wifiZa WIFI síť v Louňovicích pod Blaníkem :

Mgr. Pavel Tulej
František Maršíček

Chcete být informování?

Zadejte Váš e-mail pro odběr novinek a změn na úřední desce
Informace dle zákona